Zmień na język plZmień na język en
a- / A+
W koszyku: - 0.00
Koniec sesji: -

Wybór wydarzenia

BALLADYNA
„Balladyna” Juliusza Słowackiego - i wszystko jasne? Otóż nie. Po najnowszej realizacji dzieła romantycznego wieszcza w Teatrze Jaracza w Olsztynie można spodziewać się wszystkiego, ale nie lekturowej ramoty. Nowe przedstawienie nie będzie przypominać poprzednich. Spektakl reżyseruje Jarosław Kilian, który po „Balladynę” sięga po raz czwarty, zapowiada też całkiem inne odczytanie arcydzieła Słowackiego, odległe od pastelowo baśniowych klimatów, z jakimi kojarzymy jego inscenizacje. - Wracam do „Balladyny”, bo jest na nią dzisiaj wyjątkowy czas - opowiada Jarosław Kilian - W tej sztuce znajdziemy i kryminał, i horror, i dramat historyczny, i coś z Szekspira, i cudowność zmieszaną z grozą zatopioną w prasłowiańskich wątkach, wiele ludowości, a nawet coś z komedii absurdu. Wiele konwencji, wiele przeciwieństw, wiele sprzecznych emocji. Dramat idealny na naszą rozchwianą, nieposklejaną, porozbijaną na kawałki współczesność.
Rekomendowany wiek: od 12 lat
WSZYSTKO NA DARMO
Adaptacja powieści Waltera Kempowskiego, rozgrywająca się zimą 1945 roku gdzieś pomiędzy Olsztynem, a Elblągiem. To znacznie więcej, niż teatralna wycieczka w przeszłość. Obcość bohaterów, przeżywających swoje małe dramaty w centrum historycznej katastrofy, staje się w spektaklu okazją do przyjrzenia się współcześnie rezonującym mechanizmom: ignorowaniu rzeczywistości czy odpowiedzialności zbiorowej. Ta niepokojąca opowieść o życiu w cieniu wojny nasycona jest też przewrotnym humorem. Projektanci spektaklu, Weronika Szczawińska i Piotr Wawer jr to duet twórczy rozwijający oryginalny język artystyczny. „Wszystko na darmo” w ich ujęciu staje się zaskakującym wizualnie połączeniem epickiego rozmachu i kameralności, rodzajem domowej apokalipsy.
Partnerem wydarzenia jest Goethe-Institut
Rekomendowany wiek: od 16 lat
MIŁOŚĆ CZYSTA U KĄPIELI MORSKICH
Ostatni dramat Czwartego Wieszcza niezwykle rzadko trafia na sceniczne deski. W przygotowywanym spektaklu Zbigniewa Brzoza nadaje mu nowoczesną formę, łącząc poezję Norwida ze konwencją teatru ruchu. Postaci, starsze niż w oryginale, widzi z kolei poprzez bohaterów twórczości Samuela Becketta, smutnych, choć chwytających ze serce błaznów nieustannie czekających na Godota…
Spektakl bierze udział w IX Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.
Rekomendowany wiek: od 16 lat
BAŚŃ O PIĘKNEJ PARYSADZIE I O PTAKU BULBULEZARZE
Pewna piękna Parysada ma życzenie. Chce coś mieć. Jej bezgranicznie oddani bracia są gotowi zginąć, by spełnić marzenie siostry… Przed postaciami staną liczne przeszkody, przygody i przemiany.
Na Dużej Scenie zobaczycie prawdziwą baśń, w której znajdzie się dużo magii, trochę mroku, dawka strachu, garść humoru i mnóstwo piękna. Piękna będzie Parysada i muzyka grana na żywo. Piękne piosenki, niezwykłe rekwizyty oraz efekty wyczarowane przez machiny teatralne… Wszystko w klimacie bliskowschodnich opowieści ze zbioru „Klechdy sezamowe”.
Urokowi tej baśni Leśmiana ulegną widzowie w każdym wieku – od maluchów po bardzo, bardzo dojrzałych widzów.
Rekomendowany wiek: od 4 lat
HOTEL CHELSEA
Ostatni, trzeci spektakl dyplomowy uczniów trzeciego roku Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie.
Akcja spektaklu rozgrywa się w słynnym nowojorskim Hotelu Chelsea. Ten wybudowany w 1886 roku obiekt, przez dziesięciolecia stanowił miejsce pobytu wielu wybitnych artystów i artystek. Przebywał tu m.in. Andy Warhol, Jane Fonda, Frida Kahlo, Patti Smith, Janis Joplin. Niektórzy z nich mieszkali w nim przez lata, inni znajdowali tam schronienie na krócej. Miejsce to stanowiło swoistą enklawę dla wielu osób będących w różnych stadiach swojej kariery.
Spektakl „Hotel Chelsea" opowiada o losach ośmiu z nich. Twórcy, którzy starają się znaleźć wspólną płaszczyznę między życiorysami konkretnych postaci, a doświadczeniami osób aktorskich, dotykają tematów związanych m.in. z seksualnością, marzeniami oraz niepewnością wchodzenia w zawód.

W spektaklu pojawiają się wulgaryzmy oraz treści dotyczące seksualności człowieka.
Rekomendowany wiek: od 16 lat
KIEDY PRZECHODZILI
Pierwszy w tym sezonie spektakl dyplomowy słuchaczy Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka działającego przy Teatrze Jaracza w Olsztynie.
"Kiedy przechodzili" to dyplom niecodzienny. Najważniejsza jest w nim twórcza wolność wykonawców – współautorów spektaklu. Młodzi aktorzy zderzą się z najważniejszymi tematami obecnymi w twórczości Leonory Carrington, zastanawiając się, gdzie dziś mieszczą się ich własne granice wolności, co sami uważają za ekscentryczność, jak wyobrażają sobie powrót do natury. Inscenizacja będzie dziełem zespołowym, powstałym na przecięciu energii aktorek i aktorów z rozwichrzeniem literackiego oryginału.
Rekomendowany wiek: od 16 lat
NIE SMUĆCIE SIĘ. JA ZAWSZE BĘDĘ Z WAMI
Wieś Gietrzwałd na Warmii, między 27 czerwca a 16 września 1877 roku. W tym czasie mają tu miejsce objawienia maryjne, jedne z dwunastu zaakceptowanych przez Watykan. Wizjonerkami są dwunastoletnia Barbara Samulowska i rok starsza Justyna Szafrańska. Na prośbę ukazującej się postaci (która zwraca się do nich w gwarze warmińskiej) obie wstępują do zakonu Szarytek. Barbara została w zakonie aż do śmierci, Justyna w wieku trzydziestu trzech lat potajemnie go opuściła, aby rozpocząć nowe życie. Niebawem rozpocznie się proces beatyfikacji Barbary, tymczasem życiorys Justyny pozostaje pełen niedopowiedzeń. I dlatego zdaje się szczególnym wyzwaniem dla ludzi sceny.

Jeden z najciekawszych duetów twórczych w polskim teatrze — dramaturżka Jolanta Janiczak i reżyser Wiktor Rubin — w spektaklu „Nie smućcie się. Ja zawsze przy was będę” zajmują się właśnie tą drugą, Justyną Szafrańską.

Podążając za swą bohaterką pytają, czy religia jest źródłem radości czy opresji, o to, jak trudno jest udźwignąć ciężar cudu. Wreszcie za Nowym Testamentem powtarzają zawołanie „Nie lękajcie się”, próbując dociec, co w istocie znaczy.
Rekomendowany wiek: od 12 lat
NIEWINNOŚĆ
Spektakl dyplomowy uczniów III Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka

Przeplatana piosenkami campowa fantazja na motywach feministycznych. Siedem dziewczyn siedzi w więzieniu za niewinność. Postanawiają stamtąd uciec, bo to przecież nie jest ich miejsce. Kiedy pomocy odmawia dyżurny Romeo, za każdym razem przychodzący na widzenie do innej, decydują się przechytrzyć surowego Strażnika.
To opowieść o tłumionych przez patriarchat uczuciach. Kobiety przyuczane są do tego, żeby nie wyrażać gniewu, mężczyzn zaś od małego uczy się, by nie odsłaniali tzw. miękkiego brzucha. Narzucony w ten sposób rygor skazuje wszystkich na życie w więzieniu. Można się z niego uwolnić, trzeba tylko – tylko i aż – pozbyć się wmówionego poczucia winy (i wstydu).

Wydarzenie objęte honorowym patronatem Wojewody Warmińsko – Mazurskiego, Pana Radosława Króla
Rekomendowany wiek: od 16 lat
SZTUKA KOCHANIA POLAKÓW
Powszechnie wiadomo, że Polacy mogą być dumni z bohaterów narodowych, którzy walczyli na wielu frontach, z „Solidarności”, pięknej literatury, Skłodowskiej-Curie i drużyny siatkarzy… Ale czy wszyscy wiedzą, że Polacy mają też osiągnięcia w innej dziedzinie, chciałoby się powiedzieć, że podstawowej, wręcz niezbędnej do przetrwania – w sztuce kochania?
Twórcy spektaklu chcą przypomnieć o rodakach, którzy odnosili sukcesy lub byli pionierami w sferze intymnej. Opowiedzą o tym z humorem i na serio, przywołując prawdziwe wydarzenia oraz postacie, które wywarły wpływ na naukę, kulturę i życie codzienne wielu ludzi na świecie.
Rekomendowany wiek: od 16 lat
W 80 DNI DOOKOŁA ŚWIATA
„W 80 dni dookoła świata” na motywach powieści Juliusza Verne’a - spektakl familijny, pełen przygód i wciągających opowieści o różnych kulturach i tolerancji. Po przeszło 150 latach od powstania powieści Verne’a twórcy wciąż widzą w niej inspirację do zabawy, promowania otwartej postawy na świat i wspaniały materiał do budowania na scenie fascynujących krain. Bohaterowie podróżujący po świecie wciąż są intrygujący, ponieważ kierują się odwagą, fantazją, uczciwością i życzliwością wobec innych ludzi.