a- / A+
W koszyku: 0 biletów - 0.00
Koniec sesji: -

Wybór wydarzenia

BAŚŃ O PIĘKNEJ PARYSADZIE I O PTAKU BULBULEZARZE
Pewna piękna Parysada ma życzenie. Chce coś mieć. Jej bezgranicznie oddani bracia są gotowi zginąć, by spełnić marzenie siostry… Przed postaciami staną liczne przeszkody, przygody i przemiany.
Na Dużej Scenie zobaczycie prawdziwą baśń, w której znajdzie się dużo magii, trochę mroku, dawka strachu, garść humoru i mnóstwo piękna. Piękna będzie Parysada i muzyka grana na żywo. Piękne piosenki, niezwykłe rekwizyty oraz efekty wyczarowane przez machiny teatralne… Wszystko w klimacie bliskowschodnich opowieści ze zbioru „Klechdy sezamowe”.
Urokowi tej baśni Leśmiana ulegną widzowie w każdym wieku – od maluchów po bardzo, bardzo dojrzałych widzów.
BIERKI
Spektakl dyplomowy uczniów Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie

To opowieść ukazana z perspektywy nastoletniego Pawła oraz jego nauczycielki Anny, o tym, że niezależnie od tego, jak bardzo się z tym ukrywamy wszyscy pragniemy zrozumienia i bliskości. Bohaterów, zwykle stojących po przeciwnej stronie barykady, łączy znacznie więcej niż myślą. Spektakl porusza temat samotności i lęku przed odrzuceniem społecznym, dylematów okresu dojrzewania, odmienności seksualnej i akceptacji samego siebie. Marcin Szczygielski autor głośnej powieści "Bierki", która jest częścią "Kronik nierówności" przygotował adaptację teatralną. Scenariusz zachęca do refleksji nad tolerancją.
CHODŹ NA SŁÓWKO
Czy słowo może być bohaterem przedstawienia? Oczywiście! Zapraszamy na rozwijający spektakl o błędach i dziwnych wyrazach, o poprawności i indywidualności. W magiczny świat słów zabiorą nas Kula i Toperz, którzy czują się niekompletni. Bo to istotne czy jest się Kulą, czy raczej Kurą, albo Toperzem, a nie Nietoperzem. Tylko, co pomoże w takiej sytuacji? Może operacja albo pomoc specjalistów w dziedzinie języka? Aby naprawić błąd, który powołał ich do życia, wzywają na pomoc nietypowych bohaterów. Na scenie pojawią się między innymi Język Polski, Logoped i Słownik. Jak sobie poradzą nasi bohaterowie? Warto sprawdzić już wkrótce na Scenie Margines.
CZUWANIE
Kanwą przedstawienia jest historia samotnego mężczyzny, którego poznajemy w momencie przyjazdu do samotnej, umierającej krewnej. Spektakl w przepiękny sposób porusza temat samotności, odrzucenia, opowiada o ogromnej potrzebie bliskości, pełen jest przy tym czarnego humoru. A jeśli dodamy do tego wspaniały duet: Irenę Telesz-Burczyk i Grzegorza Gromka, to spodziewać się możemy wielu teatralnych emocji.
DULSCY. TRAGIFARSA KOŁTUŃSKA - PREMIERA SYLWESTROWA
Twórcy wystawiając ten znany tekst skupią się na pokazaniu rodziny Dulskich z perspektywy Zbyszka. Zobaczymy świat widziany oczami młodego, atrakcyjnego mężczyzny, którego irytuje hipokryzja matki oraz bierność ojca. W życie młodzieńca co rusz wkradają się też dwie wścibskie siostry: Hesia i Mela. Osobliwe miejsce w tym rodzinnym układzie zajmuje Hanka.
„Moralność Pani Dulskiej” ma ponad 110 lat i się nie starzeje. Grana wielokrotnie cieszy się niesłabnącą popularnością, a intryga bawi kolejne pokolenia widzów.
Nową inscenizacją komedii Zapolskiej rozpoczniemy obchody podwójnego jubileuszu Teatru Jaracza – 95 lat istnienia Teatru w Olsztynie oraz 75 lat działalności sceny polskiej w mieście. Tym samym nawiążemy do pierwszego wystawienie polskiej sztuki w Olsztynie, czyli premiery „Moralności Pani Dulskiej” w listopadzie 1945 roku.
DULSCY. TRAGIFARSA KOŁTUŃSKA-POKAZ PRZEDPREMIEROWY
Twórcy wystawiając ten znany tekst skupią się na pokazaniu rodziny Dulskich z perspektywy Zbyszka. Zobaczymy świat widziany oczami młodego, atrakcyjnego mężczyzny, którego irytuje hipokryzja matki oraz bierność ojca. W życie młodzieńca co rusz wkradają się też dwie wścibskie siostry: Hesia i Mela. Osobliwe miejsce w tym rodzinnym układzie zajmuje Hanka.
„Moralność Pani Dulskiej” ma ponad 110 lat i się nie starzeje. Grana wielokrotnie cieszy się niesłabnącą popularnością, a intryga bawi kolejne pokolenia widzów.
Nową inscenizacją komedii Zapolskiej rozpoczniemy obchody podwójnego jubileuszu Teatru Jaracza – 95 lat istnienia Teatru w Olsztynie oraz 75 lat działalności sceny polskiej w mieście. Tym samym nawiążemy do pierwszego wystawienie polskiej sztuki w Olsztynie, czyli premiery „Moralności Pani Dulskiej” w listopadzie 1945 roku.
JA CIEBIE KOCHAM! ACH, TE SŁOWA TAK DZIWNIE W MOIM SERCU BRZMIĄ…
W powszechnej wyobraźni Stanisław Moniuszko (1819 - 1872) jawi się jako wielki twórca dwóch oper: "Halki" i "Strasznego dworu". Tymczasem ten wspaniały kompozytor, skromny człowiek i wielki patriota żyjący w czasach zaborów, komponował także pieśni do użytku domowego, przeznaczone do śpiewania dla każdego. Moniuszko zamawiał teksty u wybitnych polskich poetów. Pragnął, by "Śpiewnik domowy" (ok. 400 pieśni pisanych przez całe życie) stał się jakby antologią polskiej poezji. I tak powstały pieśni do poezji Mickiewicza, Kraszewskiego, Fredry, Asnyka, Syrokomli a także do tłumaczeń Szekspira, Goethego, Schillera. Pieśni te zyskały ogromną popularność i stały się szkołą języka i literatury dzięki oryginalnej i prostej, pełnej uczuć i emocji, natchnionej i wzruszającej muzyce Moniuszki.
Dwieście lat po narodzinach tego wielkiego polskiego kompozytora, przenosimy Jego twórczość we współczesne czasy, więc i Jego muzyka ma współczesne brzmienie dzięki nowym aranżacjom - od bluesa, jazzu , rocka do funky, hip -hopu czy reggae.
KONCERT MAŁGORZATY WAWRUK
Autorski projekt muzyczny olsztyńskiej wokalistki Małgosi Wawruk to propozycja dla słuchaczy szukających odrobiny wytchnienia od codzienności – ponadczasowa muzyka bez bitów i sampli – inspirowana artystycznymi fascynacjami i nostalgicznymi wspomnieniami. Spotykają się tu, w śmiałych połączeniach, motywy zaczerpnięte ze źródeł bardzo od siebie oddalonych: z piosenki poetyckiej i z polskiej tradycji ludowej, z muzyki dawnej i ze współczesnej awangardy, z jazzu i z piosenki popularnej. Kilkanaście utworów opracowanych przez olsztyńskich kompozytorów – Jarka Kordaczuka i Marcina Wawruka oraz Rogera Treece (amerykańskiego artysty – nominowanego do nagrody „Grammy”) – łączy w oryginalny sposób brzmienie ludzkiego głosu, instrumentów akustycznych i wyrafinowanej elektroniki w rozmaitych konfiguracjach stylistycznych. Małgosia Wawruk prowadzi nas w swój poetycki świat lirycznym głosem, zniuansowanym pełną gamą barw, odcieni i nastrojów, a towarzyszą jej na scenie znakomici muzycy jazzowi i klasyczni, którzy wcześniej brali udział w nagraniu jej płyty CD pod tym samym tytułem. Ten zestaw wykonawców daje rękojmię najwyższej jakości artystycznej oraz niepowtarzalnych przeżyć muzycznych.
PANNY Z WILKA
Spektakl "Panny z Wilka" jest opowieścią o konfrontacji ze sobą i z czasem.
Wiktor Ruben, przepracowany trzydziestosiedmiolatek, z polecenia lekarza bierze urlop
i wyjeżdża na wczasy. Odwiedza krainę swojej młodości - raj w którym nie był piętnaście lat. Spotyka pięć kobiet, które zapamiętał jako piękne dziewczyny lub jeszcze dzieci... Teraz są żonami i matkami. On samotny. Przeżył wojnę. Okazuje się, że pamiętały go przez te lata. Wspomnienia pierwszych erotycznych fascynacji zaczynają ożywać... Ale jest jeszcze ktoś - nieżyjący już jedyny przyjaciel Wiktora, kleryk Jurek. To z nim główny bohater toczy w myślach rozmowy, próbując połapać się w swoich uczuciach.
Spektakl będzie także podróżą w świat retro - umowna scenografia i kostiumy mają przywołać urok międzywojnia i atmosferę upalnego lata.
W adaptacji oprócz tytułowych "Panien z Wilka" wykorzystano motywy z opowiadań "Sny" i "Ogrody", a także wiersze Jarosława Iwaszkiewicza.
obsada: Marzena Bergmann, Milena Gauer, Barbara Prokopowicz, Ewa Pałuska-Szozda, Małgorzata Rydzyńska, Irena Telesz-Burczyk, Marian Czarkowski, Radosław Jamroż, Marcin Kiszluk, Marcin Tyrlik
oraz dzieci: Pola Korpolińska/ Iga Szozda, Julian Jeliński/Karol Kiszluk

RZECZY, KTÓRYCH NIE WYRZUCIŁEM
Adaptacja zbioru esejów Marcina Wichy to opowieść o matce i swoiste rozliczenie z nią.
Bohater porządkując rzeczy po zmarłej rodzicielce przywołuje ją, swoje dzieciństwo i młodość. Wspomina i próbuje zrozumieć rodziców. Przy okazji segregowania różnych przedmiotów pojawiają się kolejne skojarzenia związane z przeszłością.
Marcin Wicha jest laureatem Paszportów Polityki za 2017 rok. W 2018 roku otrzymał m.in. Nagrodę Literacką „Nike” oraz „Nike czytelników” za „Rzeczy których nie wyrzuciłem”.
TEATR CUDÓW
Spektakl dyplomowy uczniów Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie
Przedstawienie opiera się na kilku komediach obyczajowych z "Intermediów" Cervantesa, autora słynącego z powołania do życia Don Kichota z Manczy. Spektakl oparty na miniaturach to komedia charakterów. Mamy tu zatem satyryczne opowieści o odwiecznych problemach ludzkich: zazdrości, zdradzie, małostkowości i dbałości o "czyste pochodzenie". Spektakl luźno nawiązuje do formy komedii dell`arte.