a- / A+
W koszyku: 0 biletów - 0.00
Koniec sesji: -

Wybór wydarzenia

KAMIEŃ
Dzieje pewnego domu , który między 1933 i 1993 rokiem trzykrotnie zmieniał właścicieli, stają się pretekstem do opowiedzenia trudnej i zdecydowanie niejednoznacznej historii rodzinnej. Historia ta jest podobna do opowieści z różnych państw i miast.
W uproszczeniu można ją przedstawić tak: najpierw niemieckie małżeństwo odbiera profesorowi pochodzenia żydowskiego jego dom i denuncjuje go na gestapo. Potem niemiecka właścicielka ucieka z córką na Zachód. Po ćwierć wieku przyjeżdża do domu z wizytą, a w 1993 roku odzyskuje dom.
Jednak opowieść jest prosta tylko pozornie, a widz kawałek po kawałku poznaje prawdziwą historię rodziny, która często różni się od wersji oficjalnej. Sposób opowiadania tworzy niezwykłe napięcie i cały czas prowokuje do zastanawiania się, jak było naprawdę.

UWAGA!!!
Podczas spektaklu "Kamień" wykorzystywane są efekty świetlne, które mogą spowodować napady padaczkowe u osób chorych na epilepsję.
NA TROPACH SMĘTKA. PIEŚŃ ZIEMI MA WIELE GŁOSÓW
Twórcy spektaklu podążają tropem dwuosobowej załogi „Kuwaki”, na którą składał się Melchior Wańkowicz i jego córka Marta „Tilla” Wańkowicz. Razem poznają mazurskie i warmijskie chałupy, wsie, jeziora, napotkanych mieszkańców i nastroje przemierzanego krajobrazu.
Na oczach widza będzie powstawał teatralny reportaż pokazujący mikro i makrokosmos Mazur z portretem Mazura - z jego duszą i terenem, z którego wyrastał, z codziennym funkcjonowaniem, mową i jej odmianami oraz z jego uczuciowością i pragmatyzmem.
Pojawi się też temat plebiscytu, który wymusił podziały. Można w tym dostrzec analogię do współczesnych technik populistycznych, faszystowskich rządów czy sposobów używanych w wojenkach wewnątrzkrajowych.
OPĘTANI
Witold Gombrowicz pisał „Opętanych” pod pseudonimem Z. Niewieski, jako powieść sensacyjną w odcinkach. Zgodnie z wymogami gatunku musiała być intrygująca i na tyle wciągająca dla czytelników, by z zapartym tchem śledzili losy bohaterów w kolejnych wydaniach gazet codziennych. Gombrowicz tworząc „czytadło” adresowane do szerokiego grona odbiorców sięgnął po różne motywy literatury popularnej, zachowując przy tym swój wyjątkowy styl.
„Opętani” jako spektakl będzie znakomitą intrygą kryminalną, w której nie zabraknie romansu, zbrodni, tajemnic i elementów grozy.
SAM, CZYLI PRZYGOTOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE
Przeciętnej dorosłej osobie tytułowy Sam wydaje się błyskotliwym, miłym, trochę złośliwym nastolatkiem. A tak Sam opisuje siebie i swoją opowieść:
„Za chwilę zobaczycie historię trzynastolatka, którego rodzice się rozwodzą. Będzie strasznie. Będzie przemoc, seks i inne patologie. Ale nie bójcie się. Nikomu nie stanie się krzywda.
Mam 13 lat. Nazywam się Sam. Właściwie Samuel. Tak, wiem. Moi rodzice są intelektualistami. Nie gotują, nie sprzątają i cały czas chodzą na demonstracje”.
To spektakl dla młodych widzów, ewentualnie dla dorosłych, którzy mają spory dystans do siebie...
WIĘZI RODZINNE
Cztery spokrewnione ze sobą kobiety - matka, córki oraz wnuczka, spotykają się w specyficznych okolicznościach
rodzinnych - pogrzeb ojca, a my przy okazji poznajemy mroczne sekrety tej rodziny, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego. Przygotujcie się na sporą dawkę czarnego humoru.